احتمال بالای بارداری

برای اقدام به بارداری در برخی خانم ها، کافی است قرص و یا روش جلوگیری شان را قطع کنند.اما این مورد همگانی نیست و بیشتر خانم ها نیز به همین سادگی باردار نمی شوند.
آفتاب: برای اقدام به بارداری در برخی خانم ها، کافی است قرص و یا روش جلوگیری شان را قطع کنند و ... بزودی باردار می شوند ! در برخی دیگر چند ماهی طول می کشد . گاهی مادرانی را می بینید با چند فرزند تقریبا هم سن و سال و با فاصله سن نه چندان زیاد . اما باور کنید این موارد ، همگانی نیستند و بیشتر خانم ها نیز به همین سادگی باردار نمی شوند. ولی اصلا جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی است. عوامل زیادی باید دست به دست هم دهند تا یک بارداری رخ دهد.
احتمال بالای بارداری، این 10 نکته یادتان بماند
۱) نزدیکی به صورت منظم
بهترین روش برای باردار شدن نزدیکی به صورت منظم است. زوج ها اغلب تلاش می کنند تا برای نزدیک به زمان تخمک گذاری برنامه ریزی کنند ولی واقعیت این است که در عمل از زمان دقیق تخمک گذاری آگاه نمی شوند و در نتیجه در زمان مناسب ، نزدیکی ندارند . به هر حال داشتن نزدیکی منظم سه بار در هفته یا بیشتر به خانم ها این فرصت را می دهد که بیشترین زمان ممکن را پوشش دهند و احتمال این که شانسی را از دست بدهند کم شود .
۲) مشاوره با گروه مامایی پیش از اقدام به بارداری
پیش از هر اقدامی به گروه مامایی مراجعه و با انجام بررسی های لازم ، از سلامت کامل و آمادگی تان برای بارداری اطمینان حاصل کنید.
عفونت های درمان نشده، بیماری های آمیزشی و حتی ضعف بدنی می تواند روی شانس باردار شدن تان تاثیر بگذارد . دریافت ویتامین ها و مکمل ها و داشتن برنامه غذایی مناسب که توسط گروه مامایی تان تجویز شده باشد نیز مفید است.
کارشناسان پیشنهاد می کنند سه ماه پیش ازاقدام به بارداری برای مشاوره مراجعه نمایید. امروزه در کشورمان یک سری آز مایش های پزشکی برای بررسی سلامت جسمی مورد نیاز است که پیش ازبارداری باید انجام شود و نیز تعیین کردن BMI و میزان اضافه وزن مجاز در دوران بارداری که بر اساس وزن پیش از بارداری محاسبه می گردد . بیماری های ژنتیک پیش از اقدام به باردار شدن ، مورد مشاوره قرار بگیرید و در صورت لزوم ، تدابیر لازم مربوط به آن توسط گروه مامایی به شما ارائه خواهد شد. به ویژه در ازدواج های فامیلی و یا خانواده هایی که ناهنجاری های ژنتیک وجود دارد بررسی های ژنتیک و مشاوره پیش از بارداری ، ضروری است.
۳) بکار گیری کیت های پیش بینی زمان تخمک گذاری
بسیاری از مشاورین گروه مامایی بکار گیری کیت های پیش بینی زمان تخمک گذاری را توصیه می کنند . با استفاده از این کیت ها شما ، شانس باردار شدن تان را افزایش می دهید . برای بسیاری از خانم ها تهیه چارت و یا ثبت درج حرارت روزانه و ... دشوار است. اساس کار کیت های پیش بینی زمان تخمک گذاری برپایه افزایش ناگهانی LH پیش از وقوع تخمک گذاری بنا شده است . به کار بردن این کیت ها نسبتا ساده است و معمولا پیش بینی نسبتا دقیقی در باره زمان تخمک گذاری انجام می دهند.
این کیت ها ، هم اکنون در داروخانه های کشورمان موجود است. روش دیگر که هم اکنون در غرب در دسترس است و روش با ارزشی است مانیتور های (نمایشگر) باروری هستند مانند مانیتور Blue Easy و ... که بیشتر خانمهایی که تمایل دارند هر چه سریع تر باردار شوند، از آن استفاده می کنند . این مانیتور ها (نمایشگر) شبیه به کیت های ادراری LH (پیش بینی زمان تخمک گذاری) روی تغییرات LH اما هم چنین تغییرات سایر هورمون ها را در نظر می گیرند و زوج ها مجبور نیستند به حدس و گمان زیادی اتکا کنند . روش بکار بردن شان ساده است و بهترین زمان برای نزدیکی پیش گویی می کنند. اگرچه به کارگیری آن هنوز در ایران رایج نیست .
۴) داشتن نزدیکی پیش از تخمک گذاری 

داشتن نزدیکی پیش از تخمک گذاری و نه پس از آن شما در هر ماه، یک دوره کوتاه شانس یا به زبان دیگر پنجره ای کوچک برای باردار شدن دارید. شاید به همین دلیل نزدیکی کردن ۳ ۲ روز پیش از تخمک گذاری، شانس شما را برای باردارشدن افزایش می دهد. برای نزدیکی درست تا روز تخمک گذاری منتظر نمانید .
۵) برای پیش بینی تخمک گذاری به تقویم عادت ماهانه اتکا نکنید
شاید شما هم مانند بسیاری دیگر شنیده باشید که بهتر است نزدیکی روز چهاردهم عادت ماهانه باشد. شاید شما از آن دسته خانم هایی باشید یک سیکل عادت ماهانه ۲۸ روزه داشته و تخمک گذاری شما هم در وسط سیکل رخ بدهد . اگر چه شاید این روش بهتر از آن باشد که شما همین طور دیمی روزی را برای نزدیکی تان انتخاب کنید ولی به هر صورت ، روش دقیق و قابل اعتمادی برای پیش بینی زمان تخمک گذاری شما نیست .
بسیاری از خانم ها در روز چهاردهم عادت ماهانه شان تخمک گذاری نمی کنند و دانستن زمان دقیق تخمک گذاری برای پیدا کردن زمان مناسب نزدیکی مهم و کمک کننده است . کیت های پیش بینی زمان تخمک گذاری ، توجه به نمودار های قبلی BBT و تغییرات بدن تان می تواند به شما کمک کند تا زمان تخمک گذاری تان را راحت تر پیدا کنید .
۶) چارت کردن شاید بهترین راه برای تعیین زمان تخمک گذاری نباشد
نمودار سیکل عادت ماهانه، برای بررسی سیکل های شما بسیار مناسب و عالی است اما معایب خودش را هم دارد. مثلا هنگامی که شما روی نمودارتان، می توانید تخمک گذاری را ببینید، درعمل تخمک گذاری صورت گرفته است. شما از این بابت می توانید سیکل هایتان را بررسی کنیدکه آیا هر ماه در زمانی مشخص ، تخمک گذاری داریدیا نه.اما اگر شما زمان تخمک گذاری تان ثابت نیست و یا این بار نخستین ماهی است که می خواهید اقدام به بارداری نمایید ، کیت های پیش بینی زمان تخمک گذاری به شما کمک بیشتری می کند .
۷) خودداری از مصرف سیگار، الکل و داروهای غیر مجاز در هنگام اقدام به بارداری
شاید به نظربرسد که بسیار روشن است و همه خانم ها از این مساله آگاهی دارند اما هنوز هم کسانی هستند که به این توصیه ها توجه ندارند . اگر چه باید گفت خوشبختانه اگرچه در کشور ما این نوع موارد ، مشکل عمده ای محسوب نمی شود. متاسفانه در غرب این مورد، مساله ساز است و باید دانست که این موارد نه تنها روی قدرت و توان باروری تاثیر دارند، بلکه روی جنین در حال رشد نیز تاثیر منفی دارند.
به هر شکل به تمام خانم هایی که قصد باردار شدن را دارند ، در تمام دنیا توصیه می کنند که اگر هم تا کنون این مواد مصرف می شده است، از هنگام اقدام به بارداری مصرف سیگار ، الکل و داروهای غیر مجاز را ترک کنند و صبر نکنند تا ببینند باردارهستند یا نه !
۸) لذت بردن هنگام آمیزش جنسی
هنگامی که زوجین می خواهند اقدام به بارداری نمایند، گاه نزدیکی به شکل یک شغل و یا مسئولیت برای بارداری در می آید و لذت بردن از آن فراموش می شود .
بهتر است برای پیشگیری از این حالت ، مقدماتی را فراهم کنید تا فضایی رمانتیک و جذاب را پیش آورید . احساسات جنسی شما شاید به عنوان یک عامل بتواند در باردار شدن شما تاثیر داشته باشد . برخی از پژوهشگران بر این مورد باور دارندکه :
رسیدن به مرحله ارگاسم ، شانس باردار شدن را افزایش می دهد . می گویند برای خانم ها حرکات اسپاسمی ناشی از ارگاسم، سبب مکش اسپرم به درون رحم می شود و در مردان، ارگاسم سبب افزایش تعداد اسپرم می گردد. اگرچه ارگاسم تاثیری روی تخمک گذاری یا بارور کردن آن ندارد اما شاید بتوان مکش را عامل کمکی به حساب آورد. به هر شکل دست کم نه تنها زیانی ندارد بلکه اثر سودمند جانبی روی مژک ها و لذت را نیز به همراه دارد که نباید آن را از نظر دور داشت .
۹) آمیزش جنسی برای طولانی تر ماندن اسپرم در واژن
نزدیکی از نوع میسیونری یک وضعیت خوب و مناسب برای باردار شدن است. در این مدل اسپرم ها با کمک نیروی کشش زمین نشت و نفوذ می کنند . هم چنین گذاردن یک بالش زیر لگن سبب کج شدن آن شده، اسپرم ها را مدت طولانی تری نگه می دارد. پس از نزدیکی ، فورا از جایتان بلند نشوید (خانم ها ). ریلاکس و آرام بمانید تا اسپرم ها درحد امکان، شانس بیشتر ماندن در واژن را پیدا کنند. بهتر است دست کم تا ۲۰ دقیقه پس از نزدیکی از جایتان بلند نشوید.
درباره مقاربت به روش میسیونری از گروه مامایی تان جویا شوید تا روش را به شما آموزش دهند .
۱۰) باردار شدن ، سخت کوشی نیاز ندارد !
بیشتر زوج ها تا یک سال باردار می شوند . اگر شما پس از یک سال باردار نشدید، حتما با گروه مامایی مشاورتان در میان بگذارید. منظور، یک سال نزدیکی بدون کاربرد هر گونه روش پیشگیری از بارداری است. اما اگر سن زن بالای ۳۰ سال و مرد بیش از ۴۰ باشد، توصیه می کنم منتظر نمانید و به گروه مامایی مراجعه کنید.
/ 0 نظر / 18 بازدید