اندر فواید تواضع

گنــــدم از بالا به زیــر خاک شُد        بعد از آن، او خوشه و چالاک شد

تواضع و فروتنی از صفات بلندی است که تخلق به آن آدمیان را از حصار زمین رهایی می بخشد و آنان را آسمانی می کند و تا آنچا به پیش می برد که سر بر  استان عرش حق می سایند.سجده در نمازهای یومیه نماد فروتنی و سمبل پرواز و اوج گرفتن بر آسمان هاست، مولانا با بهره گیری ازهمین قاعده بنیادی و اساسی در صعود انسان به مقصد اعلا از تمثیلات فراوانی بهره جسته است تا این قانون مستحکم را با تاکید خود قابل دریافت برای عقول بشری معرفی نماید.

به عنوان مثال دانه های گندم را در نظر می گیرد که با همت زارع از بالای زمین به سطح و عمق خاک فرو می رود و پس از این فرود آمدن که نشانه ی تواضع دانه است، از خاک سر بر می دارد و شکوفا می شود و قامت می آراید و آنگاه به بار و بر می نشیند و اینبار  صد چندان شده به مراتب کمال خود دست می بابد.

جلال الدین فرو شدن دانه ی همه ی میوه ها را نماد تواضع آنان در پیشگاه حق و قوانین او می داند و کمال میوه ها را مبدل شدن آنها به جان پاک آدمیان معرفی می کند. رشد و صعود انسان نیز بر همین قاعده استوار است و تا زمانی که آدمی قد بیاراید و در مقابل حق استواری و غرور نشان دهد خاک نشین می شود و از پرواز باز می ماند. انسان همینکه در مواجهه با حق سر تعظیم فرود آرد و به تهی شدن از من های کبر و آز و حسد و کینه و .. تن در دهد بال و پر می گشاید و به سوی آسمان معنا پرواز می کند و خود را به سرزمین کمال می رساند:

             دانه ی هــر میــــوه آمد در زمین        بعد از آن سرها برآورد از دفین

            اصل نعمت ها ز گردون تا به خاک        زیر آمـــد، شـــد  غذای  جان پاک

مقصود از فروتنی و تواضع و خود انگاری در این مقام تبعت و تسلیم حق و قوانین الهی شدن است.

منبع: وبلاگ جمال حق

/ 3 نظر / 43 بازدید
محب ولایت

بسـ‗_‗م الله الرحمـ‗_‗ن الرحیـ‗_‗م الحـ‗_‗مد لله رب العـ‗_‗المین اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم سـ‗_‗لام علـ‗_‗یکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ امام حسن عسكری علیه السلام فرمودند: المؤمن بركة علی المؤمن و حجة علی الكافر. مؤمن برای مؤمن بركت و برای كافر، اتمام حجت است. تحف العقول، صفحه 489

جمال

سلام و سپاسی دوباره از محبت شما به وبلاگ جمال حق پیروز و سربلند باشید

احسان

سلام دوست عزیز وبلاگ خیلی جالبی دارید. من مطالبتون رو خواندم عالی بود. ممنون میشم به وبلاگ منم سربزنی و تبادل لینک کنیم.